Зотова Юлия Владимировна
учитель английского языка
МБОУ СОШ№22
Ростовская область
г.Шахты
КОНСПЕКТ УРОКА
«Мои школьные предметы»
(‘“My school subjects”)
УЧИТЕЛЯ АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА
ЗОТОВА Ю.В.
Цель урока: развивать языковую и коммуникативную компетенции по теме «Школьные предметы».
Задачи:
познавательная:
-активизировать речевую деятельность
-систематизировать знания по теме «Школьные предметы»
развивающая:
- развивать речевые способности
-развивать умение выделять главное и обобщать изученное
-развивать навыков аудирования
воспитательная:
-воспитать чувства патриотизма;
-развивать интерес к предмету.
Учебная: развить владение всеми видами речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение, письмо), расширить словарный запас, поддержать интерес к предмету.
Тип урока: комбинированный.
Оборудование (средства обучения) : компьютер, проектор, слайды, карточки всех типов магазинов, модели высказываний, надпись ” .
Используемая литература:
- Учебник Spotlight, 5 класс.
- Дополнительный страноведческий материал из журналов “Speak out”, «Иностранные языки в школе», газеты “English” (приложение «1 сентября»).
№ п/п |
Дидактические цели элементов урока. Вид работы |
Этапы работы |
1
|
Организационный момент. Приветствие. Цель: -создать условия для установки речевого и эмоционального контакта со всей группой учащихся |
I. Организационный момент. T: Good afternoon, boys and girls. I am glad to see you. What date is it today? What day of the week is it today? So today is Thursday and I am very busy on this day because I have got six lessons on my timetable. And you? How many lessons have you got on Thursday? When do your lessons begin? So I see that you are very busy too because you have got a lot of lessons at school but they are very interesting. So boys and girls, guess, what is the problem of our lesson today.(слайд 1) |
2 |
Введение в тему, мотивация. (Фронтальная форма работы) -создать условия для совершенствования коммуникативных умений |
T: Yes, our problem is “My school subjects”. First of all we should prepare for the lessons. - Can you go to school without your schoolbags? Of course, you can’t. That’s why you should pack your schoolbag. Look at the screen. Imagine this is your schoolbag but it is empty. Let’s put into it all things which we need at school every day. Listen to me and guess what it is. (слайд 2) (Учащиеся прослушивают описание, догадываются, о чем идет речь, и называют школьные принадлежности по-английски, изображение которых появляется на экране.) a) You should put: 1. a thing where you can write down your homework in (a diary) 2. things where you can read different texts (textbooks) 3. things where you can write at the different lessons. (exercise books) 4. a thing you can write with ( a pen) 5. a thing we use to draw straight lines at Maths (a ruler) 6. a thing we use to rub something out (a rubber) 7. a thing we can draw with (a pencil) b) Complete with a|/an 1. ____pencil case 4. ___ruler 2. ____atlas 5. ___pen 3. ____eraser 6.___book |
3 |
(Фронтальная форма работы) - создать условия для расширения лексического запаса |
. As you can see, your schoolbag is full of necessary things and now we are ready for the lessons It’s time to speak about your school subjects. But we don’t know our timetable. Make up the school timetable for every day. Think and write down your ideal timetable. Now we have the ideal timetable . But now I’d like to suggest my ideal timetable. Look at the screen. What do you think? What is the first our lesson ?(слайд 4) - Maths. 1) Do the sums. 11+10=…. Let’s solve the puzzle. Ben has 20 pens and Linda has 12 pens. How many pens have they got? -Excellent. |
4 |
(фронтальная форма работы) - создать условия для формирования умений высказываться по ситуации на уровне микромонолога; |
Look at the screen. What do you think? What is the second our lesson ? Geography.Match the countries to the nationalities. Look at the screen. Do you know these people? Where are they from? (слайд 5)
|
|
(групповая форма работы)
|
Let’s have a Break. Jane has got a lot of things. I’ll describe this picture. You stand up if you agree and you don’t stand up if you disagree.
|
5 |
фронтальная форма работы) Поисковое чтение с выборочным извлечением информации |
Let’ continue. Look at the screen. What do you think? What is the third our lesson? Literature.ex.1,p37. Read and answer the questions. But before read the new words.
|
6 |
Аудирование текста. (Индивидуальная форма работы) - создать условия для развития умения извлекать нужную информацию ) |
And the last our lesson is Music. Let’s sing the song. The song is called “Time for school” What school subjects can you find in the song? What school objects can you find in the song?
|
7 |
Рефлексия |
Оцените сои знания, используя смайлики. Now I can… • 1. talk about school subjects/ objects • 2. write a school timetable • 3. count from 1 to 20 • 4. talk about countries and nationalities |
8 |
Подведение итогов. Выставление оценок.
|
So our lesson is coming to an end. We have discussed your school subjects and you have done all exercises very well. Thank you for your work and listen to your marks . Ребята вы получили оценки за вашу работу, а как вы в целом оцените наш урок сегодня? Какую оценку поставили бы вы нашему уроку в целом. Выберите карточку с оценкой и поднимите. Our lesson is over. Good – bye! |